Türkiye Binicilik Federasyonumuzun Atlıdayanıklılık binicilik ekibi

Sevgili atlıdayanıklılık branşı ile ilgilenen atseverler, rivayete göre; Türkiye Binicilik Federasyonumuz 1 ingiliz atı, 3 Arap atı, 1 Yönetici/antrenör, 1 seyis ve 1 biniciden oluşan ekibi Eskişehir Atlıspor Kulübü içinde bir bölüme konuşlandırmış durumda.  Ekibin amacı bu atları atlıdayanıklılık yarışmalarına hazırlamakmış. Bu atların sahibi yine rivayete göre; Türkiye Binicilik Federasyonu, yani personel giderleri, yemi, otu, talaşı, masrafları da federasyon tarafından karşılanıyormuş. Yakın zamanda yine Eskişehir Atlıspor Kulübü bünyesinde bu ekip tarafından kullanılmak üzere branda kapalı manej inşası da planlanmaktaymış.

Atlıdayanıklılık ile uğraşan bir arkadaşım benimle bu konuyu paylaşırken bazı sorular da sordu;

1) Federasyon yarışmaya katılacak at sahibi olursa, diğer at sahiplerinin aynı zamanda rakibi durumunda olmaz mı?

2) Federasyon bu atları yarışmaya götüreceği zaman masraflarını karşılamakta zorlanmayacaktır. Ama diğer biniciler bu masraflar yüzünden yarışmalara bile gidememekteler. Bu rekabet şartları uygun mudur?

3) Birçok atlıspor kulübünde kapalı manej bile yokken, veya birçok masrafa ihtiyaç duyulurken, federasyon bu harcamaları, bu kapalı maneji oraya niye masraf ediyor?

4) Atlıdayanıklılık müsabakalarında görevli olanlar; başhakem, hakemler, komiserler, veterinerler, teknik komite vs. hepsi federasyon tarafından atanmış, ücretleri federasyon tarafından ödenen kişilerdir. Bu görevliler federasyonun atlarına diğer atlar gibi eşit davranabilecekler mi? Bu konuda zorluk var mıdır? Etik midir?

5) Bu atlara yarışmalarda kimler binecektir? Atları çalıştıran o maaşlı gençler mi, yoksa at kendisine hazır verilecek bazı önceden belirlenmiş biniciler mi? Bu biniciler kimlerdir?

6) Bu biniciler daha önce atlıdayanıklılık yarışlarında başarı elde etmiş biniciler ise; peki bu binicilerin kendi eski atları ne olacaktır? Bir arkadaşlarına kıyak çekip onları mı bindirecekler? Bu biniciler federasyon atlarını tanımadan nasıl binerler? Kendi atlarını bir kenara bırakıp neden federasyon atlarına binsinler?

7) Federasyon atlarına bazı önceden planlanmış binicileri bindirecekse, o zaman bu atları bu planlanmış binicilerin çalıştırması doğru olmaz mı? Bir ekip atları hazırlasın, bazı biniciler de hop hazır lop atlara binsin? Federasyon bu atlarına kimleri bindireceğini kriterlere bağladı mı? Yoksa eşine, dostuna, sevdiği insanlara, aynı dernekte üye olduğu kardeşine, federasyonda çalışanların yakınlarına mı bindirecek? Binici seçme kriteri nedir, açıklanmalı mıdır? Sonra millet çıkıp demez mi: “niye felanca bindi de falanca binmedi, hangisi hakediyor, bunun kriteri ne, neye göre seçtiniz?”

8 ) Federasyonun bu harcamaları yapıp bu atlara sahip olmasının amacı nedir? Görevleri arasında bu var mıdır?

9) Endurance 2014 Caen Fransa’da yapılacak Dünya Atlıdayanıklılık Şampiyonasına katılım için federasyonumuz yaklaşık 750,000 Euro bütçe ayırmıştı. Bu atlar ve bu ekip ve bu masraflar bu plan ile ilgili midir? Bu atlara kim binecekse şimdiden onun çalıştırması uygun değil midir? Federasyonun yakından tanıdığı bazı insanlarda bu işe çok uygun atlar mevcuttur, ayrıca müsabakalara girmiş atlar arasında çok kıymetli atlar vardır. Federasyon at seçimi yaparken neden bu atları talep etmemiştir?

10) Siz hiç Futbol Federasyonunun sahip olduğu bir futbolcuyu mesela Fenerbahçe takımının içinde maçta gördünüz mü? Siz hiç Futbol Federasyonu ‘nun takımını Trabzonspor ile maç yaparken gördünüz mü? Siz hiç Atletizm Federasyonu ‘nun atletini 3000 mt. yarışta diğer atler ile bir yarışta yarışırken gördünüz mü? Siz hiç bir federasyonun masraflarını bir spor kulübü gibi ödediği, bir takımı veya bir sporcusu olduğunu duydunuz mu? Siz hiç bir federasyonun görevinin spor müsabakalarını organize etmek, sporun kurallarını oluşturmak, düzeni sağlamak yerine, diğer sporculardan topladığı tescil vize sigorta gibi ücretleri, kendi sporcusuna veya kendi envanterindeki ata harcayıp, o tescil paralarını ödeyen sporcuların karşısına rakip olarak çıkardığını gördünüz mü? Siz kör müsünüz, sağılacak inek misiniz, dilsiz misiniz, koyun musunuz? Sizler nesiniz?

Valla cevap veremedim. Hem dedim ya; rivayet. Rivayet doğru mudur, yalan mıdır? Ben ne bileyim? Bu soruları bana sordu da, ben ne bileyim ki?

Ben baktım, federasyonumuzun sitesinde böyle bir haber bulamadım. Yazıp sorayım dedim, ama bu konuda tecrübelerimizi de biliyorsunuz.

Herkes kendine iyi kötü bir pay çıkarır, faydalanır diye düşündüm, paylaşayım dedim.

Efe Çehreli 15 Aralık 2011Soru - Cevap

Soru yok

Sorun - Cevaplayalım.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.