Binici Pantolonu nasıl olmalı

Doğru ve sağlıklı bir binici pantalonu; mutlaka koton kumaştan olmalı. Naylon karışımlı veya naylon kumaşlar cildinizi rahatsız edecek ve terinizi emmeyecektir. Artık giyisilerde naylon kullanımı epey gerilerde kaldı. Fakat hala ucuza getirmek ve satış fiyatı nı az tutabilmek için naylon kumaş kullanılıyor. Bunlara kanmamak gerekir.

Pantalonların bilek kısımları mutlaka velkrolu (cırt-cırt) olmalıdır. Velkroyu sıkıca kapatıp üzerine de dizaltı çorabınızı giyince işlem tamamdır. Velkronun bilekteki sıkılığı sayesinde paça kısmı biniş esnasındaki sürtünmelerden dolayı yukarı toplanmaz.

Cep durumu ve renk ise size kalmış, gerisi zevk meselesi.

Bazı binici pantalonlarının ise popo kısmı tek parça gibi görünen, kullanıcılar arasında “tam deri” diye tabir edilen, ancak gerçekte bir çeşit suni deri olan alkantara kumaştan yapılmakta. Bu da kullanışsızdır. Bunun nedeni; bu kumaş yapısı itibarı ile eyerde kaymamaktadır. Biniş esnasında özellikle dörtnal giderken, popomuz eyerde hafif bir ön-arka kayış hareketi yapar. Bu sırada bu alkantara kumaş ki tam da eyere değen kısım eyerin üzerinde kaymaz. Ancak popomuzun hareketi ile popomuz ileri geri hareket eder. İşte bu durumda pantalon kumaşı enmeyerek alkantara ile dikilen birleşim yerinden süner-esner. Bir süre sonra alkantara kısım ilk hali gibi kalırken, kumaş kısım esneyerek kendini bırakır. Böylece bir süre sonra poponuzda bez varmış gibi bir görüntü ortaya çıkar.

Hala bu tip pantalonlara ilginiz var mı?Soru - Cevap

Soru yok

Sorun - Cevaplayalım.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.